Od energií po úvahy o světě, zběsilé myšlení

13. prosince 2014 v 19:38 | Ananas |  Ananas
Včerejší den byl jeden z nejnádhernějších, na které si můžu vůbec vzpomenout. Nešlo vůbec o program. Byl prostě nabitý energií. Takovou zvláštní, povědomou, která nevím, jestli spíš vycházela ze mě, nebo naopak ke mně přicházela. Promlouvala ke mně, cloumala se mnou. Byla nepopsatelná. Naplňovala mě a v hlavě mi tvořila úžasnou hudbu. Nemohla jsem si pak pomoct, ale při cestě domů jako bych jí dirigovala. Já jí nebo ona mě, hnětla jsem jí rukama, směrovala a válela, a jak jsem tak máchala rukama ve vzduchu, napadlo mě, jestli tím někoho nebavím. Zajímavé bylo, že kolem bylo liduprázdno, přestože obvykle se lidem musím docela vyhýbat.

Poslední dobou si připadám jako úplný cvok. Většinou si sice nepřipadám jako nějaký idiot v tom hanlivém slova smyslu, ale spíš jak z jiného světa. Zdá se mi, jako bych se lidem nějak vzdalovala. Mám sice lidi ve svém okolí ráda a dokážu se s nimi hezky bavit, ale myslím spíš přemýšlením jako bych se oddalovala. Ale je fakt, že to se mnou uvnitř stále soupeří.

To uvažování a promýšlení a přemítání mě neopouští, stále se mi to v hlavě mele, ale jde to už nějak rychleji. Zjistila jsem, že odpovědi dokážu hledat čím dál rychleji. Dumám nad něčím, omílám si to, a za chvíli už vím odpověď. Facinuje mě to, fascinuje mě svět okolo. Uchvacuje a udivuje mě téměř cokoliv. O všem co vidím přemýšlím, zkoumám to a prohlížím, protože chci dojít k nějakému závěru. Líbí se mi, když vím, co si o čem myslím, a mám ve věcech pořádek. Ale ne že by se to často dařilo. Názory se ve mně stále míchají.

Často mě napadají úžasné a divné a zajímavé věci. Nepotřebuji k myšlení a komunikaci slova. Někdy prostě přemýšlím emocemi nebo hudbou, obrazy. A le když se to snažím popsat slovy, už to není ono. Jak by potom vypadal svět beze slov?A co zbraně? Války? Když sleduji televizi a nad oficiálně podávaným děním přemýšlím... Většina věcí se děje kvůli penězům. Kdo má víc peněz, má větší moc a víc zbraní a vojáků a spojenců. Ale jestliže v tom rozhodují jen peníze, nepřipadá mi, že by pak byl výsledek boje opravdu rozhodující o skutečných poměrech sil. Totiž uvažuji tím způsobem, že peníze jsou jen jakási... pomůcka, nástroj. Vždyť kvůli nim vznikají tak příšerné věci. Stroje, které stisknutím jediné spouště dokáží tolik zničit. Zabijete člověka jediným pohybem prstu. Ať jste silný nebo ne. A co kdyby jim někdo sebral všechny zbraně a oni se museli prát pěstmi? To už by teprve rozhodovalo o dovednosti boje. Nešlo by jen o plánování strategie s tím, že početní převahu už si nějak zajistí. A ostatně... proč by kvůli arogantním hlavám měly padat ty níž postavené, které se spory mají prachmálo společného? Co kdyby se šli poprat jen vůdci? Dospělí nás učili, že když se dva (ne-li víc) snaží přeprat jednoho, není to vyrovnaný souboj. A není to to samé ve válkách? Já chápu, že tam nikomu nejde o férovost. Ale co kdyby se tedy zmydlili jen samotní vůdci? Pěstmi. Nač do toho zatahovat celé země?

A ostatně. Vláda zemi? Vlastnění pozemku? Hloupost.

Hudební průmysl. Vím, že je to PRŮMYSL. Ale hudba nemá být zboží. Má to být vyjádření sebe sama, zvuk myšlenek a pocitů. Samostatný způsob vnímání. Zase se do toho zatahují peníze. Nebýt peněz, byla by hudba kvalitní (což o to, nepopírám, že i naopak díky něm některá je). Vezměte si to. Čím je způsobena jakási degenerace a pokles kvality hudby? Obecně to co se dnes většinově poslouchá je ovlivněno většinou. A většina má prostě ráda (nebo si to myslí) ty slavné (kteří jsou zase slavni díky většině, no, je to zkrátka vzájemné). Jenže jak se vlastně v dnešní populární hudbě pozná, jestli je "kvalitní" nebo ne? Nové styly (však se jen podívejte třeba na dubstep) jsou prostě čím dál jednodušší na tvoření proto, aby to mohl dělat každý, bez ohledu na hudební cítění. Když máte dost peněz nebo dobré kamarády, prostě stačí namixovat náhodné zvuky (i když už mluvím obecně, nejen o dubstepu) nebo sepsat více či méně smysluplný text, dát dohromady nějaký primitivný beat a všechno to semlít do nějakého podivného výsledku. Slávu si už jen zaplatíte (ale zase jak si sakra zaplatit slávu, když ještě neste slavní a nemáte z čeho? Vícesměrová úvaha). Podívejme se třeba na Mozarta. Že je to stará a nudná hudba? Vážení a milí. To aspoň hudba je. Má hlavu a patu, duši a mysl a umí promlouvat a sdělovat. Hudba není jen o nějaké náhodné směsi tónů (kéž by aspoň to), slov a zvuků, nýbrž o vyjádření pocitů, vyprávění příběhu. Dnes už to zjevně pro nikoho nemá význam.

Občas něco ze svých úvah tak nějak nadhodím když s někým mluvím. Obvykle ale zjistím, že prostě přemýšlíme každý jinak. Ten druhý člověk zkrátka vidí svět, ve kterém žijeme a který nás obklopuje, vidí ho jednoduše tak jak je podáván. Já většinou uvažuju o tom, co mi tu připadá buďto zvrácené, anebo naopak pěkné. Přemýšlím, jak by vypadal krásný svět. Ten druhý člověk si většinou prostě myslí, že se snad vrhám do měnění něčeho, nebo že snad chci něco realizovat. A v tom horším případě si myslí, že si stěžuju. No, je pravda, že bych to změnila moc ráda, ale nic velkého s tím nedělám, a co se stěžování týče... možná to tak opravdu zní, ale já to tak necítím. Spíš to beru jako subjektivně zabarvenou úvahu (říkám to vůbec správně?). To, co by nám mělo být klíčem ke svobodě, ale zároveň k moci, je nám vlastně překážkou. Je to sice lekce, ale já už chci, aby skončila.

Není moje nerozhodnost nakonec způsob, jak najít tu správnou odpověď? Tím, že přemýšlím z různých stran docházím k závěru, který vyhovuje jim všem. Ale zároveň stále jenom mně. Ať už jsou ty úhly pohledu jakkoli různorodé, na jejich konci jsem vždycky já, a tak bývají vždy v souladu s mými názory a přesvědčeními. Anebo jinak. I kdybych se přiklonila jen k jednomu z nich, stále to bude mít závěr, který bude odpovídat jen mně.

Čekám a stále čekám. Hodnoty energií stoupají tak rychle a mohutně, že už o nich ani nemám pojem. Snad se v roce 2015 konečně dočkám toho, na co se těším, protože mám pocit, že déle už čekat nezvládnu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama